Drupal 6 - en to fr translation catalogue (8 entries)

en: Help topics
fr: Sections

en: Help is available on the following items:
fr: L'aide est disponible sur les sujets suivants :

en: No help is available for module %module.
fr: Aucune aide n'est disponible pour le module '%module'.

en: @module administration pages
fr: Pages d'administration de @module

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
fr: Ce guide fournit une aide contextuelle sur l'utilisation et la configuration de <a href="@drupal">Drupal</a> et ses modules, et est un complément au plus complet <a href="@handbook">manuel en ligne de drupal</a>. Le manuel en ligne contient des informations mises à jour, et est annoté avec les commentaires pratiques des utilisateurs et est la référence ultime de toute la documentation de Drupal.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
fr: Le module d'aide fournit une aide contextuelle sur l'utilisation et la configuration de <a href="@drupal">Drupal</a> et ses modules, et est un complément au plus complet <a href="@handbook">manuel en ligne de drupal</a>. Le manuel en ligne contient des informations mises à jour, et est annoté avec les commentaires pratiques des utilisateurs et est la référence ultime de toute la documentation de Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
fr: Pour plus d'informations reportez-vous à l'entrée sur <a href="@help">le module Help</a> du manuel en ligne.

en: help
fr: Aide (Help)
