Drupal 6 - en to fr translation catalogue (66 entries)

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fr: Exemple : 'votre avis sur le site' ou 'information sur les produits'.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fr: Exemple : 'webmestre@votresite.com' ou 'commercial@votresite.com,support@votresite.com'. Pour entrer plusieurs destinataires, séparez chaque adresse e-mail par une virgule.

en: Auto-reply
fr: Réponse automatique

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fr: Réponse automatique optionnelle. Laissez vide si vous ne souhaitez pas envoyer à l'utilisateur un message de réponse automatique.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fr: Dans les listes de catégories, celles avec un poids faible seront listées avant celles de poids fort. Les catégories de poids égal seront listées par ordre alphabétique.

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fr: Entrez <em>Oui</em> si vous souhaitez que cette catégorie soit sélectionnée par défaut.

en: You must enter one or more recipients.
fr: Vous devez saisir un ou plusieurs destinataires.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fr: %recipient n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Category %category has been added.
fr: La catégorie '%category' a été ajoutée.

en: Category %category has been updated.
fr: La catégorie '%category' a été mise à jour.

en: Are you sure you want to delete %category?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la catégorie '%category' ?

en: Category %category has been deleted.
fr: La catégorie '%category' a été supprimée.

en: Additional information
fr: Informations supplémentaires

en: You can leave a message using the contact form below.
fr: Vous pouvez nous laisser un message en utilisant le formulaire de contact ci-dessous.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
fr: Les informations à afficher sur <a href="@form">la page de contact</a>. Cela peut être des directives de soumission, votre adresse postale ou votre numéro de téléphone.

en: Hourly threshold
fr: Seuil horaire

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
fr: Le nombre maximal de soumissions de formulaires de contact qu'un utilisateur peut effectuer par heure.

en: Enable personal contact form by default
fr: Active les formulaires de contact personnels par défaut

en: Default status of the personal contact form for new users.
fr: État des formulaires de contact personnels pour les nouveaux utilisateurs.

en: Contact form: category %category added.
fr: Formulaire de contact : catégorie '%category' ajoutée.

en: Contact form: category %category updated.
fr: Formulaire de contact : catégorie '%category' mise à jour.

en: Contact form: category %category deleted.
fr: Formulaire de contact : catégorie '%category' supprimée.

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %number messages par heure. Veuillez réessayer plus tard.

en: Your e-mail address
fr: Votre adresse de courriel

en: Send yourself a copy.
fr: M'envoyer une copie.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fr: Le formulaire de contact n'est pas configuré. <a href="@add">Ajouter une ou plusieurs catégories</a> au formulaire.

en: You must select a valid category.
fr: Vous devez choisir une catégorie valide.

en: You must enter a valid e-mail address.
fr: Vous devez saisir une adresse de courriel valide.

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
fr: Vous devez fournir une adresse de courriel valide pour pouvoir contacter les autres utilisateurs. Veuillez mettre à jour vos <a href="@url">informations personnelles</a> et essayer plus tard.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
fr: Vous ne pouvez pas contacter plus de %number utilisateurs par heure. Réessayez plus tard.

en: From
fr: De

en: To
fr: À

en: The message has been sent.
fr: Le message a été envoyé.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
fr: '%name-from' a envoyé un courriel au sujet de '%category'.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
fr: '%name-from' a envoyé un courriel à '%name-to'.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
fr: Le module contact facilite la communication par courriel, en permettant à vos visiteurs de contacter des utilisateurs du site. Les messages sont transmis via un <a href="@contact">formulaire de contact</a> sont acheminés à des adresses définies par les administrateurs du site.  Le visiteur peut donner un sujet à son message, écrire son message et éventuellement se met en copie de son message.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
fr: Les formulaires de contact personnels permettent aux utilisateurs d'être contactés par email tout en gardant leurs adresses de courriel privées. Les utilisateurs peuvent activer ou désactiver leur propre formulaire de contact depuis leur page <em>Mon compte</em>. S'il est activé, un onglet <em>Contact</em> sera ajouté à leur profil. Les administrateurs du site ont accès à tous les formulaires de contact (même s'ils sont désactivés). L'onglet <em>Contact</em> n'est visible que sur les profils des autres utilisateurs (un utilisateur ne voit pas son propre formulaire de contact).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
fr: La <a href="@contact">page de contact</a> est un formulaire simple permettant aux visiteurs de laisser des commentaires, des avis, ou d'autres demandes. Les messages sont acheminés en fonction d'une liste de catégories définie par l'administrateur ; chaque catégorie possède sa liste de destinataires. Des catégories courantes pour un site de vente seraient par exemple "Problème sur le site" (les messages sont envoyés à l'administrateur) et "Information sur les produits" (les messages sont transmis au département des ventes). Les adresses définies dans les catégories ne sont pas affichées. Seuls les utilisateurs disposant d'un rôle ayant la persmission <em>accéder au formulaire de contact général</em>  peuvent accéder à la <a href="@contact">page de contact</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
fr: Un lien vers la <a href="@contact">page de contact</a> de votre site est créé dans le menu <em>Navigation</em>, mais il est désactivé par défaut. Créez un lien similaire sur un autre menu en ajoutant un élément de menu pointant vers le chemin "contact".

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
fr: Personnalisez la <a href="@contact">page de contact</a> avec des informations supplémentaires (situation géographique, adresse de courriel, numéro de téléphone, etc.) en utilisant la <a href="@contact-settings">page de paramètres du formulaire de contact</a>. Cette page permet également de configurer le nombre de soumissions qu'un utilisateur peut effectuer en par heure, ainsi que de définir le statut par défaut du formulaire de contact personnel des utilisateurs.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fr: Pour plus d'informations, rendez-vous à <a href="@contact">la section sur le module Contact</a> du manuel en ligne.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
fr: Cette page vous permet de configurer le <a href="@form">formulaire de contact général du site</a>. Vous pouvez ajouter une ou plusieurs catégories et y associer différents destinataires. Par exemple, vous pouvez rediriger les questions relative au site vers le webmaster et les demandes d'information des produits vers le département des ventes. Sur la page de  <a href="@settings">paramètres</a> du formulaire, vous pouvez personnaliser les informations affichées au-dessus du formulaire. Vous pouvez ainsi par exemple indiquer votre adresse postal, votre numéro de téléphone, etc.

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
fr: L'élément de menu ne peut être personnalisé et configuré que si le module menu est <a href="@modules-page">activé</a>.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
fr: Le module contact ajoute également un <a href="@menu-settings">élément de menu</a> (désactivé par défaut) au bloc de navigation.

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
fr: Autorise les autres utilisateurs à vous contacter par courriel grâce à votre <a href="@url">formulaire de contact personnel</a>. Notez que votre adresse de courriel n'est pas rendue publique. Même si vous n'activez pas cette fonctionnalité, les utilisateurs privilégiés comme les administrateurs du site, auront toujours la possibilité de vous contacter par e-mail.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
fr: !name a envoyé un message via le formulaire de contact sur !form.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
fr: !name (!name-url) vous a envoyé un message par l'intermédiaire de votre formulaire de contact (!form-url) sur !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
fr: Si vous souhaitez ne plus recevoir ce type de courriel, vous pouvez changer vos préférences en vous rendant sur la page !url.

en: Message:
fr: Message :

en: access site-wide contact form
fr: accéder au formulaire de contact global

en: administer site-wide contact form
fr: administrer le formulaire de contact global

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fr: Créer un formulaire de contact global et configurer les catégories de contact à utiliser.

en: Edit contact category
fr: Modifier les catégories de contact

en: Delete contact
fr: Supprimer le contact

en: Contact form category settings.
fr: Paramètres des catégories du formulaire de contact.

en: Primary Key: Unique category ID.
fr: Clé primaire : identifiant unique de la catégorie.

en: Category name.
fr: Nom de la catégorie.

en: Comma-separated list of recipient e-mail addresses.
fr: Liste d'adresses email des destinataires séparées par des virgules.

en: Text of the auto-reply message.
fr: Le texte du message de réponse automatique.

en: The category's weight.
fr: Le poids de la catégorie.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
fr: Indique si la catégorie est sélectionnée par défaut. (1 = oui, 0 = non)
